2022. november 18., péntek

Túszdiplomácia: Budapest zsarolja Brüsszelt, hogy szabadítsa fel a milliárdokat.

 Magyarország sarokba szorította az EU-t, és addig blokkolja az Ukrajnának nyújtott segélyeket és egy globális adóegyezményt, amíg az nem szabadítja fel a milliárdos uniós forrásokat.

Íta: PAOLA TAMMA ÉS LILI BAYER

NOVEMBER 17, 2022 7:57 DÉLUTÁN KÖZÉP-EURÓPAI IDŐ SZERINT



Orbán Viktor túszul ejtette az EU-t, lényegében milliárdokat követelve cserébe azért, hogy feloldják a vétót az ukrajnai segélyektől kezdve a globális társaságiadó-megállapodásig. 

A milliárdok a magyar vezető szerint olyan uniós pénzek, amelyeket országa uniós tagként megérdemel. Brüsszel azonban visszatartja őket, mert aggódik a demokratikus értékek budapesti erodálódása miatt, és ragaszkodik ahhoz, hogy Magyarország előbb változtatásokat hajtson végre.

Most a két fél a megegyezés felé halad: az EU várhatóan hamarosan feloldja a pénzt, miután Magyarország ígéretet tett egy sor reform elfogadására. Az EU vezetői kitartanak amellett, hogy a felülvizsgálatok megfordítják az ország hanyatló demokratikus normáit, és jobban megvédik a blokk készpénzét attól, hogy korrupt kezekbe kerüljenek. Budapest kitart amellett, hogy őszintén teljesíti ígéretét. 

Kimondatlanul maradt egy fontos tényező, amely a tárgyalások végkifejletéhez vezet: Orbán Viktor blokkolja az EU néhány legsürgetőbb kezdeményezését, köztük egy sürgős, 18 milliárd eurós segélycsomagot Ukrajnának, valamint a társasági adó minimumának meghatározásáról szóló világszintű megállapodást. Az ő húzása? Rávenni Brüsszelt, hogy adja át Budapestnek az uniós pénzeket.

"Ez zsarolás, egyszerűen és tisztán" - mondta egy uniós diplomata. 

A tét nagy. Egy megállapodás nélküli forgatókönyv esetén Brüsszel azt kockáztatja, hogy elveszíti az arcát, ha nem tudja teljesíteni a Kijevnek ígért segélyt vagy az általa szorgalmazott globális adómegállapodást. Az EU tisztviselői nem szeretnék, ha Magyarország küszködő gazdasága a szakadék szélére kerülne, és nem akarják, hogy úgy tűnjön, hogy mélyítik a szakadékot, miközben a közelben háború dúl.

Az uniós ügyekért felelős miniszterek pénteki brüsszeli ülésükön megvitatják Magyarország jogállamisági kérdéseit, pénzügyminiszteri kollégáik pedig december 6-án hivatalosan is beleszólhatnak abba, hogy a pénzt fel kell-e szabadítani. A végeredmény azonban már előre lefutottnak tűnik.

"Sakk-mattot adtak" - mondta egy uniós diplomata. 

Felforrósodott a helyzet.

Brüsszel és Budapest évek óta vitában áll egymással Magyarország demokratikus visszalépése miatt. De az EU milliárdjaihoz való hozzáférés elvesztésének kilátásba helyezése forrpontra hozta a már parázsló harcot. 

Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve azt akarja, hogy az Orbán-kormány erősítse meg az igazságszolgáltatás függetlenségét és javítsa a korrupcióellenes erőfeszítéseket, és megpróbált engedményeket kicsikarni azáltal, hogy visszatartott 5,8 milliárd eurót a járványügyi helyreállítási pénzből, és azzal fenyegetőzött, hogy 7,5 milliárd eurót megvon a rendes uniós forrásokból. Hónapokig tartó ellenállás után Magyarország mégis tárgyalóasztalhoz ült, mivel a gyengélkedő gazdaság közepette képtelen elveszíteni az uniós pénzekből álló mentőövet.

Mindkét harcban közelednek a határidők. 

Brüsszel kifut az időből, hogy jóváhagyja Magyarország részesedését a gazdaságélénkítési forrásokból, és várhatóan a hónap végéig döntést hoz. Eközben Orbán Viktornak szombaton lejáró határidővel kell teljesítenie 17 ígért reformját, különben a 7,5 milliárd euró egy részének vagy egészének elvesztését kockáztatja.

Egy csomagmegállapodás van készülőben, amelyben Budapest valószínűleg csak akkor juthat hozzá a gazdaságélénkítési pénzhez, ha végrehajtja a megígért reformokat, amelyeket a Bizottság előrelépésként tüntet fel.

„Meg tudtuk győzni a magyar kormányt, hogy erősítse meg az igazságszolgáltatás függetlenségét” – mondta egy uniós tisztviselő. "Ez nem a tárgyalások vége, de ez egy jelentős lépés."

A kialakulóban lévő politikai kompromisszum részeként valószínűleg a javasolt 7,5 milliárd eurós felfüggesztést is elvetik - bár a Bizottság még nem véglegesítette álláspontját, és hangsúlyozta, hogy a folyamatot végül újraindíthatják, ha a korrupcióellenes reformok nem fejtik ki hatásukat.

Ennek ellenére Orbán Viktor várható győzelme kockázatokat rejt magában a hosszú ideje vezető magyar államfő számára. Budapest obstrukciós magatartása miatt Magyarország minden eddiginél jobban elszigetelődött az európai színtéren, és Brüsszel bizalma a magyar kormány iránt történelmi mélyponton van. 

Eközben a korrupcióellenes harcosok szerint Orbán reformjai elégtelenek. A kritikusok szerint a miniszterelnök karrierje nagymértékben függ az uniós és állami pénzek szövetségeseknek történő elosztásától, így nem valószínű, hogy olyan érdemi frissítéseket hajtana végre, amelyek veszélyeztetnék a klientúra-rendszerét. Ráadásul a szakértők szerint a tervezett igazságügyi reformok egyszerűen túl kevésnek és túl későnek bizonyulnak. Ez azt jelenti, hogy további pénzügyi harcok várhatók az EU-val.

Hasonló politikai kockázatok fenyegetik az EU vezetőit. Az olyan személyek, mint Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke évek óta ígéretet tettek arra, hogy keményebb álláspontot képviselnek a jogállamiság lemaradóival szemben. Ha az Európai Parlament és a civil társadalmi csoportok tiltakozása ellenére milliárdokat osztogat, az nem valószínű, hogy meggyőzi az embereket arról, hogy betartja az ígéretét.

(Idő)nyomás alatt

A Bizottságnak november végéig jóvá kell hagynia Magyarország gazdaságélénkítési tervét, hogy az uniós országoknak elegendő idő álljon rendelkezésre a Budapesttel kötendő megállapodás jóváhagyására és véglegesítésére az év végéig. Ez egy kemény határidő, amely után Magyarország elveszítené az 5,8 milliárd eurós támogatás 70 százalékát. 

A biztosok kollégiumának, a Bizottság kollektív döntéshozó testületének döntése hetek óta késik, de az uniós tisztviselők szerint jelenleg november 30-ra van kitűzve.

Ugyanezen a napon a Bizottság várhatóan ismerteti értékelését arról, hogy Budapest teljesítette-e a 17 reformkötelezettségét, amelyeket teljesítenie kell ahhoz, hogy garantálja a 7,5 milliárd eurónyi rendszeres uniós forráshoz való hozzáférést. Ezt a pénzt egy olyan jogállamisági mechanizmus fenyegeti, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy megkurtítsa a rendszeres költségvetési kifizetéseket, ha a pénzek átcsoportosításának veszélye áll fenn.

"Reméljük, hogy az Európai Bizottság a tényekre és nem a politikai véleményekre fog koncentrálni, és a végrehajtási folyamatot névértéken értékeli, és nagyon reméljük, hogy egy optimista forgatókönyv fog érvényesülni" - mondta Navracsics Tibor, az uniós forrásokért felelős magyar regionális fejlesztési miniszter csütörtökön a POLITICO-nak. 

Az Európai Parlament a jogállamisági mechanizmus bevetésére sürgette a Bizottságot Magyarországgal szemben, a képviselők értékelésükben azt írták, hogy Orbán Viktor a 17 feltételből eddig csak egy maroknyit teljesített. Úgy érveltek, hogy Brüsszelnek nem szabadna feladnia ezt a befolyást Orbánnal szemben. 

"Ha a Bizottság kiadja a pénzt Orbán Viktornak, Ursula von der Leyen személyesen lesz felelős azért, hogy Magyarország a korrupció mocsarává változott" - mondta csütörtökön Moritz Körner, a liberális Renew Europe képviselőcsoport német EP-képviselője.

Az egyik lehetséges eredmény az, hogy a Bizottság javasolni fogja, hogy Magyarországtól visszatartsák az uniós pénzek egy részét, de nem a teljes 7,5 milliárd eurót. Ezután a Bizottság átadná a labdát az uniós országoknak, amelyeknek december 19-ig kell dönteniük arról, hogy szankcionálják-e Magyarországot, vagy elengedik - ehhez a döntéshez úgynevezett minősített többségre lenne szükség, amely az uniós országok legalább 55 százalékát és a blokk lakosságának 65 százalékát foglalja magában.

Olyan országok, mint Hollandia és Dánia, hangosan követelték, hogy a Bizottság így vagy úgy döntsön a 7,5 milliárd euróról, és ragaszkodtak ahhoz, hogy a november 19-i határidő lejárta után röviddel "frissített kockázatértékelést" nyújtson be.

Dominóhatás
Az igazság pillanata december 6-ra van kitűzve, amikor mind a négy elem szerepel az uniós pénzügyminiszterek ülésének napirendjén.

Az uniós országok többségének támogatnia kell Magyarország gazdaságélénkítési tervét, hogy az ország 5,8 milliárd eurós támogatásban részesülhessen. Arról is dönteni fognak, hogy visszatartják-e Budapesttől a rendszeres uniós forrásokat.

Ugyanezen a napon a minisztereknek egyhangúlag támogatniuk kell a 18 milliárd eurós ukrajnai segélycsomagot, valamint a globális társaságiadó-megállapodást végrehajtó uniós szabályokat, vagyis azt a két ügyet, amelyet Orbán Viktor túszul ejtett. 

A találkozó napirendjének sorrendje kulcsfontosságú lesz annak biztosításához, hogy a zsetonok szépen a helyükre kerüljenek.

"Olyan ez, mint a dominó" - mondta egy uniós diplomata. "Csak akkor működik, ha az összes darabka pontosan egymás mellé kerül."

Forrás: POLITICO

https://www.politico.eu/article/hostage-diplomacy-budapest-blackmails-brussels-into-releasing-billions-viktor-orban/

























 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése